31 Ocak 2012 Salı

Haberler bende. Vol. II

Başlıyorum haberlerin devamını vermeye. 


Bu aralar epey yeni kitap alıyorum. Fantastik edebiyat aşkım yine yeniden kabardı (bkz. hayatımıza giren erkeklerin okuma alışkanlıklarımız üzerindeki etkileri). Ne yaptım en son? Yüzüklerin Efendisi'ni bininci kez (yok sadece altıncı kez) yeniden okumaya başladım. Ve yine yine aşık oldum. Nasıl olur da yazabilir bir insan böyle bir şeyi dedim. Bu arada Yüzüklerin Efendisi üçlemem İzmir'deki evde kaldığında Penguen (Kadıköy)'e uğradığımda özel baskı, üç kitap bir arada olanını aldım. 70 lira. Almak isteyenler için bence son derece uygun çünkü ayrı ayrı alınca 100 lira civarına geliyor. Çok da güzel bir basım elbette, söylemeye gerek yok sanırım. 


Yüzüklerin Efendisi haricinde bir de Robert Jordan'ın Zaman Çarkı serisine başladım. Başlamadım aslında ama bu yöndeki ilk adımı attım, kitabı aldım. Epey uzun bir seri. Bakalım, seversem beni soğuk kış gecelerinde epey oyalayacağa benziyor. Bir de Penguen'deki çok sevimli görevlilerden biri bana Patrick Rothfuss'ın Rüzgarın Adı adlı kitabını önerdi. Çok ama çok övdü. Rafta bekleyenler arasında o da var. 


Yani, fantastik edebiyat güzel şey. En sürükleyici şeylerden biri şu hayattaki herhalde. Lisede tavan yapan bu sevgimin ilerleyen günlerde artarak devam etmesini diliyorum.


Diğer haberlere gelecek olursak, Kadıköy civarı kitap alışverişim sonucunda gördüm ki Yapı Kredi Yayınları'nın tüm kitaplarında %20 indirim var! Bitiş zamanı da henüz belli değilmiş. Bence kaçırmayın. Kaçırmazsınız zaten. Bir de çocuk kitaplarında tatil boyunca %25 indirim olacakmış! Böyle kampanyaları görünce, bazı yayınevlerini neden diğerlerinden daha çok sevdiğimi tekrar tekrar hatırlıyorum. 


Yapı Kredi'den ben Oliver Sacks'ın Mars'ta Bir Antropolog ve Alberto Manguel'in Okumanın Tarihi kitaplarını aldım. Güzel gibiler, beklemedeler.


Şu sıralar elimde sakız gibi uzamış, Sjon'un Mavi Tilki adlı kitabı var. Henüz bir yorumum yok sanırım kitaba dair. Bakalım, bekliyorum. Aynı anda Jostein Gaarder'ın Portakal Kız'ı da çantamda hep benimle. Gaarder'ı seviyorum. Çok çok çok.


Yapı Kredi'ye geri dönecek olursak, kitapçının önünden geçerken bir şey almayacak da olsanız bence girin ve kasanın yanında duran ücretsiz haber bültenlerinden alın. Yeni çıkan kitaplar hakkında yazılar oluyor. Mesela, Tony Judt'un Kötülük Kol Gezerken adlı kitabı çıkmış yeni ve bir ara alınması lazım! "Yeni bir dünya için manifesto" diye tanıtılan kitap elbette merak uyandırır.


Bu arada Kitap-lık'ın son sayısında Bilge Karasu var! Sevenlerine duyurulur.


Şimdilik bu kadar!

2 yorum:

  1. indirimm var diye duymuştum. mumuk serisini seviyoruz biz... bu cumartesi günü uğramalıyım.
    kitaplık hiç okumadım... Bilge karasunun gelini arkadaşımdır. erenus :)

    YanıtlaSil
  2. kedi sana sadece sunu soyliyeyim zaman carkini okuma ne zaman baktin artik fantastik serilerden hoslanmamaya basladin kitaba o zaman basla da zirvede birak bence Tolkien`den daha iyi is cikarmis jordan sana sadece tavsiye

    YanıtlaSil