24 Aralık 2012 Pazartesi

En lezzetli gece yarısı atıştırmalıkları.

UYARI: Bu yazı kesinlikle karnınızı acıktıracaktır, eğer kendinize ya da buzdolabınıza güvenmiyorsanız hiç okumayın.
Şöyle ki, ben gece yemek yemeye bayılıyorum. Hatta bazen sırf gecenin bir yarısında acıkmış olayım da güzel güzel mutfağı tırtıklayayım diye akşam yemeği için bir şeyler hazırlamakla uğraşmıyorum. Şimdi size benim favorilerimden oluşan bir liste sunacağım.
 1. Ben peynir tutkunuyum ama sadece 2 çeşit peynir (kaşar ve beyaz) yiyorum. Bu nasıl bir tutkunluk diyebilirsiniz, benimki de böyle bir tutkunluk işte. Eğer dolapta varsa peynir benim genellikle kurtarıcım oluyor. Tercihen yanına siyah zeytin ve domates de eşlik ediyor. Bir de ben bir şeyler yemek istediğimde çoğunlukla tuzlulara yöneliyorum. Yani peynir bir numara.
 2. Akşamdan kalma salata/kısır/patates salatası gibi yiyecekler dolapta durdukça lezzetleniyorlar. Bu bilinen bir gerçek. Bu nedenle gece yarısı acıkmalarınızda tercihinizi bu üçlü ya da benzerlerinden yana kullanırsanız, mideniz bayram edebilir. Ancak peynir örneğinde de olduğu gibi uykunuzdan sık sık uyanıp bardaklar dolusu su içmek isteyebilirsiniz.
 3. Ayran. Evet yiyecek değil ancak benim bir diğer kurtarıcım. Çünkü şunu keşfettim: canım tuzlu bir şeyler yemek istediğinde ayran içersem o istek biraz azalıyor ve böylece bir gece yarısı açlık krizini kısmen daha az kalori ile noktalayabiliyorum.
 4. Omlet. Tercihen sosisli ya da patatesli. Elbette üstü kaşar rendeli.
 5. Eğer üşenmezsem, çorba. Hele kış gece yarıları çorbanın yeri bir başka oluyor. Ama yine eksi yanı sık sık susama ve çiş gelmesi.
 6. Anneannemin taktiği: süt ya da yoğurt içine ekmek doğrayıp üstüne şeker dökme. Ben hiç denemedim ve epey de önyargılıyım ama belki siz seversiniz.
 7. Nutella/Çokokrem kaşıklama. Ben tercihen bu arkadaşları buzlukta hafif dondurup öyle kaşıklamayı seviyorum.
 8. Bir kavanoz dolusu yeşil domat zeytin. Kalori çıldırması yaşamanız için lüp lüp yutmalık.
 9. Buz gibi kolayı kafaya dikme. Aman dikkat mideyi çatlatmayın, üşütmeyin.
 10. Ve elbette her evin vazgeçilmezi, kuru ekmek.
Afiyet olsun, kabuslara dikkat.

5 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. ben altı numeroyu kendi icadım sanıyordum ama değilmiş demek. müthiş bir atıştırmalıktır yoğurdun üzerine biraz zeytinyağı ve kekikle özellikle.

  YanıtlaSil
 3. peki ya salçalı ekmek? anne elinden çıkma mis gibi biber salçası sürülmüş köy ekmeğine haksızlık edilmesin :)

  YanıtlaSil
 4. benimde gece yatmadan önce yeme gibi alışkanlıklarım var.
  badem bir numaralı yiyeceğim . taze ekmek bulundurmuyorum , malum aslında bir numarada o var. sonuna kadar kemiriyorum. ekmek peynir. ya da zeytin...
  salam varsa yandım... nutellada aynı sekılde. mumkun oldugunca zarar verecek bu gece atıstırmalıklarını eve almıyorum. badem harıcınde. peynır zaten var, ama unonun tost ekmegıyle guzelde gıtmıyor.

  YanıtlaSil
 5. benimde yatmadan önce atıştırmalarım var http://www.ilgazpet.com

  YanıtlaSil