4 Ocak 2014 Cumartesi

St. James's Park ve Sincaplar


Geçenlerde bu yeşilliğin ortasına düştü yolum. Yanımda fotoğraf makinem yoktu, bu nedenle cep telefonuyla çekilmiş fotoğraflar gösterebiliyorum sadece size. Görüntü kalitesi pek de şahane olmayan bu fotoğraflar bile mekanın güzelliğine gölge düşüremez bence.

Her ne kadar bahçe düzenlemesi, peyzaj gibi konular epey ilgimi çekse de pek bilgim yok. Yine de artık Londra'daki her parkın farklı bir düzeni, hatta karakteri olduğunu anlayabiliyorum. St. James's Park, Londra'da bulunan 8 büyük park arasında en eskisi. Her sene 5.5 milyon kişi bu parkta dolaşıyor. Elbette Avrupa'nın en popüler parkları arasında.Bu yer benim gezip gördüğüm ve en sevdiğim parklardan biri oldu. Düzenlemesi biraz dağınık, bu nedenle daha doğal. En üstteki fotoğrafta da gördüğünüz üzere içerisinde minik minik göletler bile var. Bu göletlerden birinin üstüne kurulmuş köprüden görülen London Eye ise manzarayı mükemmel kılıyor.

Parkta çoğunlukla pek yaşlı çınar ağaçları var. Gövdeleri o kadar kocaman ki, kökleri tüm Londra'nın altını dolanıyordur diye düşündüm ben. Sincaplar ise benim favorim oldu. O kadar evcilleşmişler ki, parkın ziyaretçilerinin peşini bırakmıyorlar, eğer ellerinde yiyecek varsa tabii. Bizim yanımızda verebileceğimiz herhangi bir şey olmadığından pek yüz vermediler. İnternette okuduğuma göre tilki de yaşıyormuş parkta ama biz denk gelmedik. Tahminen geceleri ortalarda dolanıyorlar. Parkın en ünlü ev sahipleri ise yeşil başlı ördekler. Bildiğiniz üzere Londra'da hava hep kapalı, yağmurlu. Hatta garip bir şekilde bulutlar sanki yer yüzüne daha yakın gibi, ya da bana öyle geliyor artık. Bahar geldiğinde bu parklar daha da güzel olacak tahminen, merakla bekliyorum!

38 yorum:

 1. Londra ne harika bir şehir. Orada yaşamak da harika olmalı haliyle

  YanıtlaSil
 2. anlatım gerçekten harika. Orada olmayı o kadar çok istedim ki gerçekten. Siz anlatınca orada olmayı çok daha fazla istedim. Gerçekten çok güzel paylaşım ellerinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 3. Merhaba, az önce geriye doğru okudum Londra günlerinizi. Son üç senedir oradaydık, yeni döndük Türkiye'ye. Türk tipi kahvaltılık vs satan yer henüz bulmadıysanız TFC (Turkish Food Centre) isimli süpermarket muhteşemdir. Biz Dalston şubesinin müdavimiydik. Duble Gemlik zeytininden tulum peynirine, katmerden Kurukahveci Mehmed Efendi kahvesine her türlü ürün var. İstanbul'daki Migros'a on basar :) . En güzel yanlarından biri da Ülker ürünleri satmaması. Yağmurlu Londra ellerinde bol şans.

  YanıtlaSil
 4. Normalde blog okumayı sevmem ama sizin blogunuzu bulduktan sonra bayıla bayıla okuyorum geç buldum o yüzden üzüldüm biraz :) SİZİ CANDAN TAKİP EDİYORUM :) lütfen yazmaya devam edin :)

  YanıtlaSil
 5. Fotoğrafa bakınca Londra olduğu anlaşılıyor hemen. Bu diyarların değişik bir ruhu var ve bana sonuna kadar hitap ediyor kesinlikle... :) Bayılıyorum... İzleyici butonuna basamadım? Bir sorun car sanırsam... Seni kahve yanına davet ediyorum. Kahveye beklerim :) Sorununu halleder halletmez da izleyici olmak üzere sendeyim. Sevgiler...

  YanıtlaSil
 6. çok uzun süredir yoksunuz okuyan kedi bekliyorum paylaşımlarınızı

  YanıtlaSil
 7. Benim bloguma bakmak isterseniz: https://birbalzamin.wordpress.com

  YanıtlaSil
 8. Geçen yıl bu zamanlar oradaydım.. kalbim o parklarda, sincaplarda, huzurda kaldı..

  YanıtlaSil
 9. It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions.You can write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it..
  Restaurant Interior Designers in Chennai
  Turnkey Interiors in Chennai
  Corporate Office Interiors in Chennai

  YanıtlaSil
 10. Really, these quotes are the holistic approach towards mindfulness. In fact, all of your posts are. Proudly saying I’m getting fruitfulness out of it what you write and share. Thank you so much to both of you.
  Digital Marketing Company in Chennai

  YanıtlaSil
 11. bilmeni isterim ki hala buralarda senden bir mesaj bekliyorum

  YanıtlaSil


 12. Its a wonderful post and very helpful, thanks for all this information. You are including better information regarding this topic in an effective way.Thank you so much

  Personal Installment Loans
  Payday Cash Advance loan
  Title Car loan
  Cash Advance Loan

  YanıtlaSil
 13. Just read your website. Good one. I liked it. Keep going. you are a best writer your site is very useful and informative thanks for sharing!
  Web Design Company in Chennai

  YanıtlaSil
 14. I appreciate your efforts because it conveys the message of what you are trying to say. It's a great skill to make even the person who doesn't know about the subject could able to understand the subject . Your blogs are understandable and also elaborately described. I hope to read more and more interesting articles from your blog. All the best.
  Psoriasis Treatment

  YanıtlaSil
 15. This is a very interesting web page and I have enjoyed reading many of the articles and posts contained on the website, keep up the good work and hope to read some more interesting content in the future.
  Manufacturing ERP
  GST Enabled ERP
  ERP software companies
  Best ERP software
  ERP Development Company
  ERP for the manufacturing industry

  YanıtlaSil
 16. I have really enjoyed reading your blog. Very interesting and special informative post. Keep on updates.

  Bigdata Training in Chennai

  YanıtlaSil
 17. It has been just unfathomably liberal with you to give straightforwardly what precisely numerous people would've promoted for an eBook to wind up making some money for their end, basically given that you could have attempted it in the occasion you needed.

  Hadoop Training in Chennai

  YanıtlaSil
 18. Thanks for sharing such a nice and interesting blog with us...

  SAP Training in chennai

  YanıtlaSil
 19. Its really an Excellent post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog. Thanks for sharing....

  Restaurant in OMR
  Apartments in OMR
  Villas in OMR
  Resorts in OMR

  YanıtlaSil
 20. Thanks for the informative article. This is one of the best resources I have found in quite some time. Nicely written and great info. I really cannot thank you enough for sharing.

  Herbalife in Chennai
  Wellnesscentres in Chennai
  Weight loss in Chennai
  Weight gain in Chennai

  YanıtlaSil
 21. Testers can build, enhance, and maintain scripts to regression test their mobile applications. Hands-on instruction is provided for those who want to explore the power of using Appium. The course covers content from installation to execution and reporting . The focus is on the practical application of Appium to resolve common mobile automated testing challenges. This course focuses on getting started with Appium.
  course/appiumtraininginsholinganallur/

  YanıtlaSil
 22. There will always be winners and losers, and I think many of these probably do have quite a diverse range of material, with a common thread running through them. This is how I think of Oracle Code, a diverse collection of subjects loosely woven together by an Oracle thread.
  Oracle SQL/PLSQL course

  YanıtlaSil
 23. All the latest updates from the Python Automationminds team. Python Automationminds lets you program in Python, in your browser. No need to install any software, just start coding straight away. There's a fully-functional web-based console and a programmer's text-editor
  Phyton training in Chennai

  YanıtlaSil
 24. Nerelerdesin Okuyan Kedi? Merakla bir haber bekliyoruz...

  YanıtlaSil

 25. As you have now understood the usage of ‘Record and Playback’ tool, the following are the different posts using which you can explore the functioning of ‘Selenium IDE’
  selenium Training in chennai

  YanıtlaSil
 26. It's interesting that many of the bloggers to helped clarify a few things for me as well as giving.Most of ideas can be nice content.The people to give them a good shake to get your point and across the command
  interior designers in chennai
  best interior designers in chennai

  YanıtlaSil
 27. Nice! you are sharing such helpful and easy to understandable blog in decoration. i have no words for say i just say thanks because it is helpful for me.

  robotic process automation companies in us
  Robotic Process Automation in us
  machine maintanance in us
  erp in chennai
  mobility software companies in chennai
  erp providers in us

  YanıtlaSil