10 Kasım 2011 Perşembe

Kadınlar ve Erkekler.


"Erkekler davrandıkları gibi kadınlarsa göründükleri gibidirler. Erkekler kadınları seyrederler. Kadınlarsa seyredilişlerini seyrederler. Bu durum, yalnız erkeklerle kadınlar arasındaki ilişkileri değil, kadınların kendileriyle ilişkilerini de belirler. Kadının içindeki gözlemci erkek, gözlenense kadındır. Böylece kadın kendisini bir nesneye - özellikle görsel bir nesneye - seyirlik bir şeye dönüştürmüş olur."

John Berger, Görme Biçimleri.

8 yorum:

 1. Berger'in en sevdiğim gözlemlerinden biridir. Aynı paragraf benim defterimde de kayıtlıdır. Paylaşıp çoğalttığın için teşekkürler. Bu arada her zaman yorum yazmasam da yazılarını takip ediyorum kedi! ;) sevgiler,

  YanıtlaSil
 2. Aa ne tesadaüf (: Çok teşekkürler, yazıların okunduğunu bilmek güzel.

  YanıtlaSil
 3. j.berger çok sevdiğim yazardır.hatta şu an bir kitabını okuyorum..

  YanıtlaSil
 4. Aa gerçekten mi? Hangisini acaba?

  YanıtlaSil
 5. talihli bir adam.. hatta ona bir post yazıyordum . yakında :)

  YanıtlaSil
 6. Doğru söze ne denir Berger güzel anlatmış yine, paylaşım için teşekkürler...:)

  YanıtlaSil
 7. 1 sene once okumustum bu kitabi ...
  Gozun aslinda gormeyi kisitlayan bir sey oldugunu farkettigim kitapti..Rollo May'in "yaratma cesareti " adli kitabiyla birlikte cok daha derin bir etki yapmisti.


  ne kadar sig bir bakisla kainata baktigimi anladigimda artik hayatimda bazi parametreleri degistirmem gerektigine inanmistim..

  beni etkileyen cumlelerden birisi suydu ;

  "Bir imgenin anlami onun hemen yaninda gorulen ya da hemen arkasindan gelen seye gore degisir. O imgenin degeri , icinde gorundugu tum balgama yayilir. "

  iste burada cok derin bir anlam yatiyor...
  herseye butuncul bakmak...
  filmin sadece bir sahnesine takilip kalmamak gibi...

  ellerinize saglik :)

  YanıtlaSil
 8. Beğenmenize sevindim. Berger okunması gereken yazarlardan biri. Benim kitabım annemden kalma. Okuyan başka insanların da olduğunu bilmek çok güzel (:

  YanıtlaSil